top of page
_DSC1337.jpg

KHATAM (Intarzie)

KHATAM představuje velmi jemné a rafinovaně pečlivé umění intarzie, jehož původ sahá aždo éry dynastie Safavidovců ( 16. stol.). Nejvíce se tato intarzie aplikuje na dřevěné výrobky,jako krabičky , dózy, rámy zrcadel, pouzdra na pera , lucerny a jiné výrobky.K intarziím se používají různé druhy dřeva (např. teak, eben, pomerančovník, jojoba), kosti(velbloud) a kovu (mosaz), které jsou přesně sestaveny a nařezány do geometrických vzorů.Pomoci intarzie se tvoří různé motivy, nejvíce ve tvaru hvězdiček.Zvláštnosti tohoto typu intarzie je, že se slepí různé typy materiálů ve formě tyčí tak, aby vprůřezu tvořily geometricky obrazec. Tyto tyče se pak po slepení nařežou na cca 1 mmplátky, které se pak lepí na dřevěné předměty (krabičky, rámy,…).

více...

MINA KARI

Mina-Kari představuje tradiční smaltované bohatě barevně zdobené výrobky z kovu a patří k tomu nejlepšímu, co lze spatřit ve starodávném Isfahánu. Základem Mina-Kari je většinou měděný plech, který je kovotepecky zpracován a vybarven. Sklu podobná glazura je pak vypalována v peci. Představuje vrchol dekorativního malířského a kovotepeckého umění.

Mina 6.jpg

více...

_DSC1888.jpg

GHALAMKAR

Technika potisku bavlněných textilií, která se nazývá GHALAMKAR, pochází z města Isfahán a výroba se po mnoho století nezměnila. K potisku se používají ruční dřevěná razítka s ornamenty. Nejčastěji se k výrobě razítek používá hruškové dřevo pro svoji trvanlivost. Pestrost vzoru razítek je nepřeberná: od květinových motivů ke geometrickým, zahrnuje také zvířecí a lovecké motivy, výjevy z perských básní, včetně kaligrafie. Množství razítek na tkanině se liší od velikosti a rafinovanosti vzoru. Pro ubrus o rozměru 200x140 cm může být použito od 500 až po 4000 potisků. Jakmile je tkanina potištěna, je nadále tepelně parou upravována , aby se barvy stabilizovaly. Po opláchnutí v tekoucí vodě jsou látky naskládány do měděného kotle, kde po přidáni stabilizátoru jsou ponechány ve vařící vodě za stálého obracení. Nakonec jsou opět propláchnuty v tekoucí vodě a usušeny.

více...

bottom of page